FREE FORM FUNKY FREQS

16.4.2012

Mimořádný koncert kapely FREE FORM FUNKY FREQS se bude konat 16. dubna v Národním domě. Složení skupiny – Vernon Reid – kytara (legenda světové kytary) , Jamaaladeen Tacuma – baskytara (největší světový inovátor hry na baskytaru), Grant Calvin Weston – bicí (mistr free-funkové hry na bicí).

Jak název projektu, tak i jména hudebníků mluví za sebe. Free-Funk-Projekt těchto tří výjimečných umělců je chápán jako další vývojové stádium funkového pojetí Ornette Colemana, neboť jeho Prime Time Funk je základ, který Vernona , Jamaaladeena a Calvina spojuje. Spojení Rock, Funk a Jazz v tavicí nádobě improvizace hudebníků různého původu, oslavovaný NYC Groove 21. století. Jaký význam bude mít setkání těchto tří muzikantů pro vývoj nového muzikálního pojetí, se nechá tušit. „Mirakle“, projekt z roku 2000 s Tacumou, Westonem a kytaristou Derekem Baileym patřil podle „All Music Guide“ k nejdůležitějším nahrávkám roku 2000.

Jedno je jisté – toto „FREE FORM FUNKY FREQS“ bude nepochybně jednou z muzikálních provokací roku.

Vernon Reid, narozený roku 1958 v Anglii, strávil největší část dětství v Brooklynu, NY, poslouchal Dionne Warwick a Temptations. Ve věku 15 let se inspiroval Carlosem Santanou při hře na kytaru. Jeho učiteli byli Rodney Jones a Ted Dunbar. V r. 1981 pak nastoupil k Ronald Shannon Jacksonově „Decoding Society“. V r. 1982 se stal členem megabandu Defunkt, pak přišla spolupráce s Johnem Zornem a Jamaaladenem Tacumou. V roce 1984 následovalo založení jeho prvního vlastního bandu Living Colour, oceněného cenou Grammy za 20 milionů prodaných CD. Založil s novinářiem Gregem Tatewm „Black Rock Coalition“. Vernon spolupracoval mimo jiné jako muzikant s Jackem De Johnettem, Public Enemy, B.B.Kingem, Mickem Jaggerem, Tracy Chapmenovou, Carlosem Santanou, Marcusem Millerem, Jean-Paulem Bourellym, Jackem Brucem, Whitney Houstonovou nebo Jamesem Blood Ulmerem.

Jamaaladeen Tacuma narozený v 1956 vyrůstal ve Philadelphii a sbíral první hudební zkušenosti jako zpěvák v Doo-Wop Truppe. Jeho zdroje inspirace se jmenují Jamese Brown, Temptations a Stevie Wonder. Ve věku 13 let začíná hrát a absolvuje jeho první poloprofesionální dráhu. Vzbudil pozornost veřejnosti jako sideman Ornette Colemana. Jamaaladeen Tacuma debutuje jako leader v r.1983. Pohybuje se ve velké aréně jazzu, s jasným sklonem k popu a dance a je jedním ze nejžádanějších basistů USA.

Calvin Weston se narodil v r. 1969 ve Philadelphii. Již brzy navštěvoval koncerty Stevie Wondera, The Jackson Five and James Brown v Uptown Theatre (Severní Philadelphia). Jeho pozornost patřila odjakživa bubeníkům. Toho si všiml jeho otec a koupil mu bicí soupravu. Na vysoké škole se učil číst noty a hrál v tamějším souboru bubeníků. V 17 letech se potkal s Ornetteem Colemanem v jeho Prime Time Band, s kterým absolvoval turné po Severní Americe a Evropě a podílel se na 4 albech. Hned potom přijal angažmá u Jamese Blood Ulmera a 1990-99 navázal spolupráci s Johnem Luriem a jeho Lounge Lizards. Dále následovala turné a nahrávání desek s Bill Martinem (Medeski, Martin &Wood), Derekem Baileyem, Markem Ribotem a Jamesem Carterem. Nastartoval svůj první vlastní projekt „ Calvin Weston’s Big Three“, jako základnu obsahující a shrnující vlastní zkušenosti a hudební vlivy jeho dosavadní životní dráhy. Calvin Weston platí za nejlepšího free funk bubeníka světa.

FREE FORM FUNKY FREQS